NP Saské Švýcarsko

Air Jordan Big Fund, Jordan Big Fund Kids Air Jordan Big Fund, Jordan Big Fund Kids

O národním parku Saské Švýcarsko

Obecně

Německá část přírodního celku vznikla v roce 1990. Je to jediný národní park v Německu, který je hustě pokryt skalními útvary.

Samotný název na konci 18. století vymysleli dva švýcarští umělci. Rozhodli se tak pro podobnost s jejich domovinou – Švýcarskem. Toto přízvisko přijal za své i národní park na české straně. Jelikož skalní oblast rozdělily až moderní hranice, často se toto území také nazývá Českosaské Švýcarsko. Jedná se o pouze lidový a ne zeměpisný název.

Saské Švýcarsko oplývá mnoha přírodními krásami, ale také i architektonickými skvosty dávné historie. Na tomto území se nachází více než 30 skalních hradů, vede k nim bezpočet přehledně značených stezek pro turisty i cyklisty.

Největším městem Saského Švýcarska jsou lázně Bad Schandau. Prosluly svými léčebnými kúrami Dr. Kneippa. Dnes poskytují široké spektrum lázeňských relaxačních procedur. Turisté mohou navštívit také místní botanickou zahradu a muzeum.

Příroda

Krajina Saského Švýcarska je velmi podobná české straně parku, avšak v některých aspektech se liší. Saské Švýcarsko pokrývá více skalních útvarů, nejtypičtějšími jsou pak stolové hory. Nejslavnější je Königstein, připomínající tvarem korunu, na níž je postavena stejnojmenná pevnost. Řeku Labe obklopují i další stolové hory jako např. Lilienstein.

Na skalních římsách hnízdí vzácný výr velký, ledňáček říční u potoka a v něm se tu a tam mihne i neposedná vydra říční. Své místo mezi zvířaty si našel uměle dovezený kamzík horský.

Saské Švýcarsko si na svých chladných svazích uchovává mnoho druhů rostlin z doby ledové, například violka dvoukvětá a plavuň pučivá. Nepůvodní, avšak dnes již typickou rostlinou kvetoucí na lukách a podél cest je náprstník červený.